Česká módní návrhářka a stylistka. Absolventka Vysoké školy Uměleckoprůmyslové v Praze s mezinárodní zkušeností v Dánsku, Francii a na Slovensku. Vítězka ceny Design IT Award Vogue Italy a Vogue Ukraine v roce 2017 a držitelka Ceny šéfredaktorů Designbloku v roce 2011. Téměř 20 let stála v čele módní značky Chatty, kde zastávala post kreativní ředitelky a designérky. V roce 2024 zahájila novou etapu své kariéry uvedením vlastní značky.
Tereza Rosalie Kladošová je módní návrhářka a výtvarnice. Po absolvování UMPRUM v ateliéru Módní tvorby se věnovala instalacím, designu výloh, scénografii, kostýmům a výrobě tuftovaných koberců. V roce 2018 se stala absolutní vítězkou ceny Czech Grand Design a Módní designérkou roku za inovativní kolekci Merino Recycle. Od roku 2019 se naplno věnuje tvorbě autorských módních kolekcí pod vlastní značkou.
Jedna z nejúspěšnějších českých módních designérek. Mezi její klienty patří světové celebrity a influencerky. Na sociálních sítích ji sleduje více než 100 000 fanoušků, mezi nimiž je i Hailey Bieber, Rosie Huntington-Whiteley či Elsa Hosk. Vlastní značku založila v roce 2007. Spolupracovala s Pietro Filipi, pro brand Kara vytvořila exkluzivní limitovanou edici. Její práce je proslulá minimalistickou estetikou a nadčasovým designem se zaměřením na udržitelnost.
Miroslava Kohutiarová je slovenská módní návrhářka, která spolu s českým designérem Antonínem Soukupem založila oděvní značku Laformela. Laformela je nyní díky své nezaměnitelné estetice a odvážnému módnímu projevu jedním z nejvlivnějších brandů na českém a slovenském trhu. V roce 2015 získala prestižní ocenění Czech Grand Design Award. Jako jediná československá značka prodává v prestižním concept storu H.Lorenzo v Los Angeles.
Hana Valtová je česká módní designérka a studentka Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Ve své tvorbě se zaměřuje především na aplikování historických oděvních rešerší na současný oděv. Její filozofie spočívá v zachování tradice řemeslného zpracování a krejčovského řemesla. Tvoří oděvy zaměřené na siluety podporující ženskost a eleganci. V roce 2024 se stala vítězkou soutěže VAN GRAAF Junior Talent.
Vyberte jednu kandidátku:
Violeta Luca vede od ledna 2024 český Vodafone. Do funkce přišla z pozice generální ředitelky společnosti Microsoft Česko a Slovensko. Dlouhodobě se věnuje rozvoji digitálních dovedností, inovacím a podpoře začínajících firem, mentoruje a posiluje postavení žen v profesní a manažerské kariéře. Získala řadu ocenění, Forbes ji zařadil mezi 20 nejvlivnějších žen na české fintechové scéně a zároveň mezi TOP CEO 2023.
Michaela Bauer je členka představenstva skupiny ČSOB a dozorčích rad několika inovativních společností. Má více než dvacet let zkušeností v bankovnictví, řídila revoluční změny, včetně transformace banky na technologickou společnost. Prosazuje invenci, praktické využití technologií, podporuje startupy, moderuje podcast. Patří mezi nejvlivnější ženy Česka a nejčtenější topmanažery na LinkedIn. Podporuje ostatní ženy v rámci #Finzeny či Inspire & Impact Network.
Členka představenstva České spořitelny odpovědná za retailové a digitální bankovnictví pro více než čtyři miliony klientů. Jako manažerka působila v bankách také na Slovensku, v Maďarsku nebo ve VB. Věnuje se mentoringu a projektům, jejichž cílem je zvýšit počet žen na vedoucích pozicích. S manželem Viktorem vychovala ve dvoukariérovém manželství tři děti, a nejen proto je přesvědčena, že právě nyní přichází čas žen. Ve svém volnu propadá vášni pro literaturu.
Jana Lvová, která od prosince 2023 stojí v čele Mastercard pro Českou republiku a Slovensko, čerpá ze svých bohatých mezinárodních zkušeností, aby podpořila digitalizaci plateb, rozvoj malých a středních podniků i zavádění inovativních technologií. Zaměřuje se na modernizaci platebních systémů, posilování ekonomiky a vytváření inspirativního prostředí pro ženy napříč obory. Jejím cílem je přispět k dlouhodobému rozvoji a konkurenceschopnosti obou zemí.
Partnerka investorské společnosti Behind Inventions, členka představenstva mezinárodní bankovní skupiny a jedna z nejvlivnějších žen českého byznysu. Po letech na vrcholu korporátní kariéry se nyní soustředí na leadership, inovace a deep tech. Její kubánský temperament v kombinaci s touhou měnit svět představuje jedinečný mix, který dokáže rozvířit i leckdy stojaté vody napříč obory, ve kterých se realizuje.
Veronika Křesťanová zasvětila svůj profesní život právu. Osmnáct let působila v advokacii, podílela se i na vedení kanceláře. V roce 2010 se stala soudkyní Městského soudu v Praze a v roce 2017 jeho místopředsedkyní. V srpnu 2023 ji prezident republiky jmenoval soudkyní Ústavního soudu a v červnu 2024 jeho místopředsedkyní. Po celou dobu právo i vyučuje, například na pražských právech nebo na FAMU. Odpočívá při běhu, ve společnosti rodiny a přátel. Je dárkyní krve.
Helena Horská je hlavní ekonomkou Raiffeisenbank a členkou dozorčí rady. Její vášeň pro data a fakta ji přivedla do Národní ekonomické rady vlády i do poradního sboru premiéra. Aktivně působí i v think tanku Ministr zdraví, který si klade ambiciózní cíl prodloužit v Česku délku života prožitou ve zdraví. Její prezentace a mediální výstupy jsou poutavé a srozumitelné zároveň.
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Věnuje se snižování vzdělávacích nerovností, podpoře duševního zdraví a ochraně zranitelných skupin. Vystudovala speciální pedagogiku na UK a založila Českou odbornou společnost pro inkluzivní vzdělávání. Získala ocenění Ashoka Fellows a Cenu Olgy Havlové. Působila jako předsedkyně vládního Výboru pro práva dětí. Byla členkou expertního panelu Evropské komise k tvorbě Social Investment Package.
Poslankyně Národní rady SR a bývalá ministryně spravedlnosti. Jako ministryně prosadila například zásadní reformu justice pro zrychlení a zkvalitnění soudních řízení včetně zřízení Nejvyššího správního soudu. Spustila krajská centra pro právní, psychologickou či jinou asistenci obětem domácího násilí hrazenou státem. V minulosti zakládající ředitelka Centra právní pomoci, advokátka v případech veřejného zájmu, lektorka v tématu demokracie a právního státu.
Socioložka, herečka, spisovatelka, diplomatka a politička. Působila v nevládních organizacích na Slovensku a byla zakladatelkou a ředitelkou Slovenské společnosti pro zahraniční politiku. V 90. letech byla velvyslankyní Československa v Rakousku a v letech 2002 – 2005 velvyslankyní Slovenska v Polsku. Působila jako státní tajemnice na Ministerstvu zahraničních věcí SR. Od roku 2024 je členkou Správní rady MVO VIA CULTURA, společnosti pro kulturní politiku.
Tereza Ramba, rozená Voříšková, je česká herečka. V roce 2019 získala Českého lva za výkon v komedii Vlastníci. V roce 2024 upoutala jako představitelka titulní role v diváckém hitu Zápisník alkoholičky, kde hraje mladou matku, která bojuje se závislostí na alkoholu. Je patronkou Mental Power Prague Film Festival, mezinárodního filmového festivalu (ne)herců s mentálním a kombinovaným postižením.
Libuše Jarcovjáková je jednou z nejvlivnějších a nejvíce viditelných českých fotografek.V průběhu posledních let se jí dostalo pozornosti prostřednictvím významných zahraničních výstav, například ve francouzském Arles, kde se stala hvězdou 50. ročníku slavného Les Rencontres d’Arles. Aktuálně na sebe upozornila svou účastí na výstavě Multiple Realities: Experimental Art in the Eastern Bloc, 1960s – 1980s ve Walker Art Center v Minneapolis v USA.
Zuzana Piussi je slovenská režisérka žijící v Praze. Byla členkou legendárního bratislavského divadla Stoka. Převážně se věnuje společensky a politicky orientovaným dokumentů reflektujícím slepé skvrny demokratických institucí. V hrané tvorbě debutovala autorskou tragikomedií Zešílet (2022). Dokumenty Nemoc třetí moci (2011), Očista (2021) nebo aktuálně do kin vstupující Pachová stopa (2024) reflektují problémy slovenské a české justice.
Režisérka, scenáristka a producentka. Její hraný debut Až do města Aš (2012) byl otevíracím filmem sekce Z Východu na Západ na MFF v Karlových Varech. Film Pátá loď (2017) natočený podle knihy Moniky Kompaníkové měl světovou premiéru na MFF Berlinale, kde získal ocenění Křišťálový medvěd. Její nejnovější film Ema a smrtihlav (2024) podle novely Petra Krištúfka měl premiéru v hlavní soutěži MFF v Karlových Varech a stal se slovenským kandidátem na Oscara.
Ewa Farna je polsko-česká zpěvačka, producentka a autorka. Jako třináctiletá debutovala se singlem Měls mě vůbec rád, v témže roce vyhrála ocenění Objev roku v anketě Český slavík. Dnes patří mezi nejúspěšnější zpěvačky nejen u nás, ale i v sousedním Polsku, kde debutovala rok po svém českém startu. V roce 2021 oslavila 15 let na hudební scéně vydáním desky UMAMI. Forbes ji zařadil do prestižního výběru inspirativních lidí „30 pod 30“.
Petra Krištof je výraznou osobností moderního digitálního marketingu a e-commerce, jejíž kariérní dráha zahrnuje prestižní pozice ve firmách jako Google nebo Seznam.cz. Nyní se věnuje hlavně svému dvouletému synovi Jáchymovi a působí v několika vzdělávacích projektech, jako jsou například #HolkyzMarketingu, #HolkyzByznysu, Pomáháme.Digital od Česko.Digital nebo Den pro školu.
„Úskalí a krize neberu osobně, vnímám je jako lekce života,“ říká Silvia Manduľáková, která v roce 2011 založila neziskovou organizaci Eductech. Coby bývalá učitelka zažila reformu z roku 2008, která téměř zlikvidovala technické vzdělávání na Slovensku. Cílem Eductech je podpora technicky nadaných dětí, modernizace učeben a uchovávání řemesel. Dobrovolnickou činnost vykonává vedle práce manažerky hotelu a péče o vinici ve vinařské oblasti Tokaj.
Eva Nečasová je spoluzakladatelkou neziskovky AI dětem a spojuje vše, co v AI dětem vzniká. Je autorkou vzdělávací koncepce Kurikulum umělé inteligence pro základní a střední školy, tvůrkyní vzdělávacích materiálů a lektorkou. V AI dětem má na starosti směřování organizace. Dříve se věnovala letteringu komiksů, designu, focení, vývoji počítačových her a 3D tisku. Navrhovala a vyráběla šperky a vytvářela svítící objekty pod značkou Designity.
Expertky na udržitelnost budov a zakladatelky Rethink Architecture, která vzdělává o udržitelné architektuře. Eklová mimo jiné působí jako vyučující a výzkumná pracovnice v oblasti udržitelnosti ve stavebnictví na Fakultě stavební ČVUT, vyučuje také na soukromé vysoké škole architektury ARCHIP. Barič spoluzaložila firmu KORE, jež se věnuje navrhování udržitelných staveb a poradenství v oblasti udržitelnosti ve stavebnictví.
Spoluzakladatelka neziskové organizace Holky v kryptu, předsedkyně UTXO Foundation a organizátorka největší otevřené krypto konference v ČR. Vzdělává veřejnost o fungování blockchainu a kryptoměn s důrazem na online bezpečnost a prevenci proti podvodům. Díky zkušenostem z technologických startupů, marketingu a fintechu pomáhá začínajícím, profesionálům i firmám využít potenciál rostoucího oboru Web 3.0.
V Markíze působí jako moderátorka a redaktorka magazínu Reflex, kde se specializuje na investigativní témata s důrazem na krimi. Známé jsou její reportáže odhalující zlodějské gangy, žebráckou mafii, drogovou mafii v Seredi, sexuální predátory, případy týraných žen, psí zápasy a případy týrání zvířat. Organizuje charitativní sbírky a ve svém podcastu Profil zločinu dává hlas obětem trestných činů. Za svou práci získala několik prestižních ocenění.
Petra Procházková je česká novinářka. Od roku 1989 pracovala v Lidových novinách. V roce 1992 odjela jako jejich zpravodajka do Moskvy, na území bývalého SSSR působila až do roku 2001, kdy byla z Ruska vyhoštěna. Poté až do roku 2006 pracovala v Afghánistánu. Informovala o řadě dalších válečných konfliktů v Asii i Africe. Po návratu do ČR svá témata zasvětila bývalému SSSR, Afghánistánu, v poslední době především válce na Ukrajině.
Studovala žurnalistiku na Univerzitě Konstantina Filozofa v Nitře. Věnuje se zejména politice, tématům chudoby a feminismu. Do deníku SME nastoupila v říjnu 2018 po odchodu z RTVS, kde s kolegy upozornila na politické tlaky ve veřejnoprávní televizi. Moderuje podcasty a má vlastní rozhovorovou show. Za minisérii o vyloučených romských komunitách na Slovensku s názvem Odsouzení k neúspěchu získala i novinářskou cenu v kategorii podcasty.
Clara Zanga je novinářka a taneční publicistka. Dlouhodobě se věnuje tématům souvisejícím s právy žen a genderovou rovností i dalším oblastem společnosti, rovných práv a kultury. V minulosti psala o reprodukčních právech, Istanbulské úmluvě, tlaku na ženský vzhled, ale také o situaci Romů nebo pracovních podmínkách v kultuře. V roce 2024 připravila pro zpravodajský web Aktuálně.cz pořad Rasování o životě etnických menšin v Česku.
Kreativní producentka a dramaturgyně úspěšných podcastových sérií Českého rozhlasu jako Sádlo, Krása, Hranice násilí, Postíže, Odpustit?, Doba složitá nebo Slast. Veronika Ruppert začínala jako redaktorka a moderátorka Radia Wave. Přes čtrnáct let mapovala český fashion design a průmysl v pořadu Modeschau, vytvořila časosběrný dokumentární podcast Svatebky a poslední čtyři roky točí reportážní rozhovorový podcast o módě a osobním stylu Šatníky.
Barbora Krejčíková, dvanáctinásobná grandslamová vítězka, zlatá olympionička z Tokia a aktuální wimbledonská šampionka, dokazuje, že i obyčejná holka z Moravy může dosáhnout světového úspěchu. Její cesta z Ivančic na největší tenisové dvorce je příkladem, že skromnost, víra v sebe samu, odvaha čelit výzvám a tvrdá práce mohou přeměnit i ty největší sny ve skutečnost.
Rodačka z Ostravy, která od dvou let žije v Táboře, je talentovaná česká atletka s angolskými a ruskými kořeny. Ovládá plynně i portugalštinu, ruštinu, francouzštinu a angličtinu. Letos se stala juniorskou mistryní světa, přičemž o rok dříve byla juniorskou mistryní Evropy. Drží český juniorský rekord na 400 metrů venku i v hale. Na Zlaté tretře 2024 si zajistila účast na olympijských hrách v Paříži, kde se probojovala až do semifinále.
Vendula Dušková je trojnásobnou účastnicí paralympijských her, několikanásobnou paralympijskou finalistkou a medailistkou z mistrovství Evropy i světa v paraplavání. Téměř celý život se pohybuje na vozíku, což jí ovšem vůbec nebrání v jejích aktivitách. V rámci studií se věnuje ergoterapii a speciální pedagogice. Své zkušenosti předává dalším plavcům s handicapem a dva roky také předsedala Radě sportovců Českého paralympijského výboru.
Karolína Muchová je česká tenistka, která na okruhu WTA vyčnívá svým jedinečným herním stylem a kreativitou na kurtu. Díky úspěchům, jako je například účast ve finále Roland Garros 2023 nebo semifinále US Open 2023 a 2024, již několik let potvrzuje své místo mezi světovou elitou. Kromě tenisu Karolínu naplňuje hudba, která jí pomáhá nalézt rovnováhu a inspiraci mimo zápasy. Její cesta je důkazem, že tvrdá práce a vášeň vedou k mimořádným výsledkům.
Za svou profesní dráhu prošla různými zkušenostmi, které ji po ukončení spolupráce s ikonou hodu oštěpem Janem Železným dovedly k poznání, že bude sama sobě trenérkou. Ve svých třiatřiceti letech sebrala veškerou odvahu trénovat se sama a vyrazit svou vlastní cestou. Na svých druhých olympijských hrách v Paříži 2024 získala bronzovou medaili, což je zatím největší úspěch její kariéry. Pyšnit se může ještě stříbrem z mistrovství Evropy z roku 2018.
Studovala v Ateliéru textilu na UMPRUM a na KASK v belgickém Gentu. Ovlivnila ji stáž u holandské designérky Simone Post. Díky hravosti a technologickému experimentu zkoumá inovativní přístupy žakárového tkaní. Svou tvorbu úspěšně prezentovala na domácích i zahraničních výstavách jako Dutch Design Week, Stockholm Craft Week, London Design Festival. Je držitelkou ceny Vogue CS Talent 2024 či finalistkou CGD23 v kategorii Objev roku.
Cílem Julie Dítětové je vytvářet designové postupy, které využívají moderní technologie pro efektivní a smysluplnou tvorbu, zejména v kontextu nástrojů AI. Vedle práce pro technologické startupy pravidelně vystavuje v Česku, ale i v zahraničí. Své projekty prezentovala například na Dutch Design Week, TFOL 24 v Bruselu nebo na Signal Festivalu. V roce 2022 byla finalistkou ceny Czech Grand Design. Je členkou komunity AIxDesign a absolventkou pražské UMPRUM.
Anna Tran je designérka tvořící pod stejnojmennou značkou limitované kolekce autorských oděvů a doplňků. Studio založila po absolutoriu na UMPRUM a vede jej společně se svým malým týmem. Tvorbu charakterizují romantizované formy, v nichž autorka propojuje inspiraci atmosférou rodné Moravy se současnou estetikou betonového města. Spojujícím motivem je technika žabičkování, která neodmyslitelně patří k osobitému rukopisu značky.
Nina Farrina patří k nejnovější generaci slovenských DJs. Inspiruje se především zvukem techna z 90. a nultých let. Spoluzaložila sérii bratislavských klubových akcí Cliwax. Po přestěhování do Prahy se stala rezidentkou klubu Fuchs2, je součástí NoRemorse RAVE a nově projektu Bruxa. Hrála například na festivalech Pohoda nebo Grape. Podporuje DIY kulturu a zaměřuje se na budování komunity, intenzivně se věnuje také výtvarnému a grafickému umění.
Marika Mlčková je sedmnáctiletá studentka. Založila projekt AcceCycle, který dodává pražským školám menstruační potřeby. Vytvořila také první výzkum o menstruační chudobě v ČR, který prezentovala v Poslanecké Sněmovně ČR. Projekt byl oceněn globální cenou Rise for the World. Mimo jiné se věnuje práci s dětmi ve skautském oddíle a Dismanově rozhlasovém dětském souboru či vede konferenci PORGMUN, která každoročně vítá přes 300 mladých delegátů.
Centrum pro oběti sexuálního násilí PORT poskytuje od ledna 2024 komplexní odbornou podporu obětem sexuálního násilí, kterým je nad šestnáct let. Jedná se o první centrum tohoto typu v Čechách, v němž tým školených odbornic svým klientkám a klientům zajišťuje zdravotní, psychologickou, sociální i právní pomoc dle jejich aktuálních potřeb. PORT je projektem neziskové organizace proFem. Její ředitelkou a iniciátorkou projektu je Jitka Poláková.
Posláním nadačního fondu Barbary Nesvadbové a Pavlíny Saudkové je podpora dlouhodobě nemocných či znevýhodněných osob pokrytím nákladů na léčbu, rehabilitace nebo na zdravotnické pomůcky. Mezi hlavní zásady fondu přitom patří přímý kontakt s žadateli a rozdělení všech získaných finančních prostředků. Zároveň financuje primární precedentální operace a nákupy přístrojů v nemocnicích. Důležitými oblastmi pomoci jsou i zaměstnávání handicapovaných dospělých a paliativní péče.
Dům pro Julii je nezisková organizace, která v Česku patří mezi průkopníky paliativní dětské péče. Poskytuje zdravotní, sociální a terapeutickou pomoc nevyléčitelně nemocným dětem a jejich rodinám. V srpnu 2024 rozšířila nabídku o unikátní pobytové odlehčovací služby otevřením stejnojmenného dětského hospicu. S nápadem postavit dětský hospic přišla zakladatelka a ředitelka Domu pro Julii Radka Vernerová.
Nadační fond Radovan vznikl v roce 2023, aby významně přispíval ke zlepšování a rozvoji kvality života těch, kteří to potřebují. Prostřednictvím dílčích kampaní a projektů upozorňuje na příběhy konkrétních dětí, rodin, zvířat nebo třeba lidí zasažených přírodními katastrofami a organizuje dárcovské sbírky. Za nadačním fondem Radovan stojí Nikol Leitgeb coby zakladatelka a ředitelka. Působí zde i Linda Dlouhá, která řídí jednotlivé projekty.
Projekt Nadace Terezy Maxové dětem vznikl v roce 2009 za účelem pomáhat dětem vyrůstajícím v ústavní péči najít nový domov; podporuje ale také třeba maminky samoživitelky. TERIBEAR se stal zároveň symbolem sportovně charitativního happeningu spojujícího komunitu lidí, kteří v průběhu let pro opuštěné děti společnými silami získali téměř 80 milionů korun českých. V roce 2022 vznikla i první dětská knížka o Teribearovi, kterou napsala Alena Mornštajnová.
Platforma, která rozvíjí a propojuje mladé nadané lidi nad tématy, která jsou důležitá nejen pro ně, ale i celou společnost. Komunita kolem projektu Žárovky vyrůstá z mladých lidí s největším impaktem v Česku a zahraničí. Nadační fond Žárovky jim navíc poskytuje zázemí pro sdílení myšlenek, růst a příležitosti. Spoluzakladatelkou NF Žárovky je Alexandra Kala, CEO společnosti Profimed, filantropka a ambasadorka Národního divadla a 2. ekonomické transformace.
Hlavním cílem projektu Moje tělo je moje, který založila umělkyně Ridina Ahmedová v návaznosti na úspěšný podcast Sádlo, je otevírat diskuzi o body shamingu. Ten je běžnou součástí každodenního života a může vést k závažným a dlouhodobým psychickým problémům. Putovní výstava v roce 2024 silným způsobem přiblížila příběhy konkrétních lidí, kteří se s různými formami body shamingu v životě musejí potýkat.
Postavení žen, kvalita dětství a umělá inteligence jsou aktuálně třemi hlavními oblastmi zájmu think tanku Solvo, který svoje aktivity zakládá na tvrdých datech a myšlence, že si nemůžeme dovolit plýtvat potenciálem. Solvo přináší odvážné návrhy společenských změn, jež ve výsledku povedou k větší kvalitě života nás všech. Hlavní osobností think tanku se stala podnikatelka Ivana Tykač, která patří mezi desítku nejvlivnějších žen Česka.
Komplexní kampaň Mámy to chtěj taky v roce 2024 zaplavila vestibuly pražského metra, objevila se ve více než 30 českých médiích a na sociálních sítích zasáhla téměř milion lidí. Stojí za ní platforma Mumdoo, která se dlouhodobě snaží zlepšit postavení a příležitosti matek malých dětí na trhu práce a propojuje profesionálky přímo se zaměstnavateli. Platformu Mumdoo společně založily a vedou Lucie Bášová a Kristýna Cejnarová.
Manažerky, podnikatelky a další úspěšné ženy českého byznysu vytvořily Inspire & Impact Network coby vlivnou platformu, která chce změnit Česko k lepšímu. Mezi její hlavní témata patří postavení žen v pracovním světě, zvýšení flexibility pracovního trhu nebo třeba podpora sociálně znevýhodněných. Zakladatelkou Inspire & Impact Network je dlouholetá top manažerka a ředitelka se zkušeností z velkých českých i nadnárodních firem Renata Mrázová.
Prosím hlasujte v každé kategorii.
V každé z 10 kategorií vyberte jednu kandidátku.
Hlasujte pro své favoritky a vyhrajte luxusní pobyt v hotelu Fairmont Golden Prague.